Studio Warsztatu Teatralnego Wierzbak Plus - Artur Szych Nieinstytucjonalny Teatr Zawodowy


Idź do treści

Menu główne:


PROGRAM MKiDN - Kultura Dostepna

W ramach PROGRAMU MKiDN - "Kultura Dostępna" zostałem zaproszony do reaizacji w dniach 28 -29 sierpnia 2015 części teatralnej projektu "MDK na wyjeździe" opracowanego przez Ośrodek Kultury w Mogilnie.

Obok przedstawiam informację szcegółową przygotowaną przez p. Pawła Gębalę z Mogileńskiego Ośrodka Kultury pt. Rusza projekt „MDK na wyjeździe!” zamieszczoną na stronie >>> www.mogilno.in/7434/rusza-projekt-"mdk-na-wyjeździe"

Mogileński Dom Kultury otrzymał dotację z programu grantowego Minister Kultury – Kultura Dostępna. W ramach programu można się było ubiegać o dofinansowanie projektów skoncentrowanych na nieodpłatnym uczestnictwie osób o utrudnionym dostępie do kultury. Chodzi o organizację oferty kulturalnej, działań poza stałą siedzibą instytucji. Stąd pojawił się pomysł na objazdowy program „MDK na wyjeździe”.
Zadanie "MDK na wyjeździe" to odpowiedź na oczekiwania mieszkańców wsi, którzy chcą by ich miejscowości były "pełne kultury". Przez cztery miesiące w lokalnych wsiach odbędą się różnorodne cykle edukacyjne. Każdy miesiąc poświęcony będzie innej tematyce, i tak: sierpień będzie miesiącem z teatrem, wrzesień z plastyką, październik z folklorem i listopad z literaturą.

W planowanym programie każdy znajdzie coś dla siebie. Będą warsztaty, spektakle teatralne, spotkania z literatami, prezentacje polskiego folkloru i wiele innych. Ale najważniejsze, że niewykorzystane do końca przestrzenie wypełni kultura. Ta Dostępna, dla mieszkańców wsi i miasta, wszystkich razem i dla każdego z osobna.

Pierwszy miesiąc (sierpień) adresujemy do rodzin z dziećmi. W czterech miejscowościach pokażemy teatralny spektakl lalkowy przygotowany przez poznański teatr Wierzbak Plus - Artur Szych pod tytułem „Bajka o Pięknym Łabędziu”. Lekki wierszowany tekst, lalki nawiązujące do klasyki teatru marionetek belgijskich, przestrzenna metamorficzna dekoracja. Nie bez przyczyny ten spektakl otworzy pierwszy miesiąc działań. Spektakl porusza między innymi problemy wyobcowania, bycia innym w grupie, budowania relacji z otaczającym światem. Każdy „odmienny” może mieć problemy z odnalezieniem się w środowisku, które działa według od zawsze ustalonych zasad, które tak samo kwacze. Każdy może stanąć przed koniecznością zmiany miejsca życia, opuszczeniem domu rodzinnego. Każdy bywa samotny. Każdy zachowuje w pamięci słowa jakie kierują do niego najbliżsi. Słowa i zachowania, które albo niszczą albo wzmacniają.

To spektakl o kolorowym ale niemiłym dzieciństwie, o Pewnej Kaczce Dobrej Matce, o Ludziach i Szarej Istotce, która staje się Pięknym Łabędziem. Każdy z nas widzów bywa szarą istotką, i każdy z nas widzów pragnie być Pięknym Łabędziem. Dlatego wielu widzów niezależnie od wieku emocjonalnie identyfikuje się z bohaterami "Bajki o Pięknym Łabędziu". Bajki sięgającej korzeniami do andersenowskiego "Brzydkiego Kaczątka", ale osadzonej w realiach dzisiejszego świata.

Spektakl zakończy się mini warsztatem, w którym dzieci (i dorośli) będą mogli zobaczyć jak wygląda teatr lalek od kuchni.

Harmonogram spektakli:

28 sierpnia (piątek) godz. 13:00 – świetlica wiejska w Padniewku,
28 sierpnia (piątek) godz. 18:00 – świetlica wiejska w Wylatowie,
29 sierpnia (sobota) godz. 12:00 – świetlica wiejska we Wszedniu,
29 sierpnia (sobota) godz. 18:00 – Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku.

Zadanie „MDK na wyjeździe” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego