Studio Warsztatu Teatralnego Wierzbak Plus - Artur Szych Nieinstytucjonalny Teatr Zawodowy


Idź do treści

Menu główne:


Aktualny repertuar

Repertuar


"Bajka o Pięknym Łabędziu"
spektakl autorski Artura Szycha

Lekki wierszowany tekst, lalki nawiązujące do klasyki teatru marionetek belgijskich, przestrzenna metamorficzna dekoracja, to niewątpliwie walory tego przedstawienia.
Tekst, inscenizacja - scenografia, dekoracje, lalki, aranżacja przestrzeni scenicznej, reżyseria, opracowanie muzyczne - wykonanie Artur Szych.

Spektakl porusza między innymi problemy wyobcowania, bycia innym w grupie, budowania relacji z otaczajacym światem. Każdy "odmienny" - może mieć problemy z odnalezieniem się w środowisku, które działa według od zawsze ustalonych zasad, które tak samo kwacze. Każdy może stanąć przed koniecznością zmiany miejsca życia, opuszczeniem domu rodzinnego. Każdy bywa samotny. Każdy zachowuje w pamięci słowa jakie kierują do niego najbliżsi. Słowa i zachowania, które albo niszczą albo wzmacniają. To spektakl o kolorowym ale niemiłym dzieciństwie, o Pewnej Kaczce Dobrej Matce, o Ludziach i Szarej Istotce, która staje się Pięknym Łabędziem. Każdy z nas widzów bywa szarą istotką, i każdy z nas widzów pragnie być Pięknym Łabędziem. Dlatego wielu widzów - niezależnie od wieku - emocjonalnie identyfikuje sie z bohaterami "Bajki o Pięknym Łabędziu". Bajki sięgajacej korzeniami do andersenowskiego "Brzydkiego Kaczatka", ale osadzonej w realiach dzisiejszego świata.
Spektakl adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym oraz nauczania początkowego (klasy 0 - III).
Ze względu na uniwersalne przesłanie o rozwijaniu szacunku wobec otaczajacego nas świata spektakl może być zaczynem do dyskusji o przyjaźni, tolerancji, byciu odpowiedzialnym wobec słabszych.
Premiera "Wierzbakowa" odbyła się 01 XII 2012 r.
**********************************************************************************************

"LEGENDA
O ZAŁOŻENIU POZNANIA"

Śpiewogra dla dzieci o Lechu, Czechu i Rusie.

Spektakl Artura Szycha na podstawie książeczki
Elizy Piotrowskiej, o tym samym tytule.

Przedstawienie w swym charakterze nawiązuje do dawnego wędrownego teatru trubadurów, minstreli i rybałtów. Często opiewali oni ważne wydarzenia dla nie tylko lokalnych społeczności, stawali się ważnym ogniwem kultywującym pamięć o historii rodów i narodów.
W spektaklu „Legenda o założeniu Poznania” aktor wyśpiewuje historię o rodzinnej miłości trzech braci: Lecha, Czecha i Rusa. Ich braterstwie, rozstaniu i wzajemnej tęsknocie a w końcu rozpoznaniu się w trakcie spotkania po latach.

Melodyczna interpretacja narracyjnego tekstu przybliża widzom bohaterów legendy, wyjaśnia skąd wzieły się nazwy miast Gniezno i Poznań oraz związane z nimi początki polskiej państwowościi
Bohaterowie legendy zostali ukazani w formie gałgankowych lalek animowanych przez aktora w przestrzennej dekoracji wykonanej w całości z barwionego sznurka.
Fakt że lalki, dekoracje oraz narracyjna melorecytacja są autorstwa występującego aktora jest bezpośrednim przykładem teatru autorskiego.

Spektakl adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym oraz nauczania początkowego (klasy 0 - III). Ze względu na ciekawą formę inscenizacyjną jest także dobrze odbierany przez widzów starszych.

Artur Szych - kontakt tel.>> 510 190 554; e-mail: teatrwierzbak@vp.pl.
***********************************************************************************************

„A to ci historia…”

Przedstawienie Artura Szycha
zainspirowane „wierszami dla dzieci”
Juliana Tuwima.


Tematy „wierszy dla dzieci” - Okulary, Słoń Trąbalski, Pan Maluśkiewicz i Wieloryb, Ptasie Radio, Kotek, Rzepka, Lokomotywa - stały się pretekstem do działań scenicznych wykorzystujących warsztat sztuki żywego słowa, pantomimy, teatru lalek, piosenki i estrady poetyckiej.

Swoista rozmowa aktora z widownią między kolejnymi prezentacjami wierszy jest pretekstem do zapowiedzi nowego tytułu a także do przekazania informacji o teatrze planszowym, teatrze marionetek, kukiełkach, wystawach w galeriach czy muzeach i oczywiście sposobach interpretacji aktorsko plastyczno teatralnych inspirowanych tekstami wierszy i literaturą w ogóle.

Ten interaktywny spektakl rozbudzi w dzieciach zainteresowanie zabawą słowem, rytmem zdania, prawidłową artykulacją i skojarzeniami. Wzbogaci nazewnictwo świata zwierząt i przyrody. Pobudzi wyobraźnię
i chęć do zabawy teatralnej.

Spektakl adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym oraz nauczania początkowego (klasy 0 - III).

Jest przykładem atrakcyjnej formy estrady poetyckiej dla młodego widza.



***********************************************************************************************

"O Byczku, który lubił kwiaty..."

Scenariusz, opracowanie muzyczne, projekty lalek:
Artur Szych
Reżyseria: zespół
Aktorzy: Lucyna Winkel, Artur Szych
Czas trwania spektaklu: ok. 50 min.
Premiera: 17.10.2003

Spektakl realizowany w ramach współpracy
ze Studiem Teatralnym Blum.


Spektakl autorski w technice lalki planszowej, przy akompaniamencie hiszpańskich gitarowych rytmów opowiadana jest historia słynnego Byczka Fernanda, który: "... unikał zwady, nie lubił wojny, nie znosił gwaru i walczyć z nikim nie miał zamiaru.” Przygody łagodnego Fernanda w świecie madryckich torreadorów z pewnością przypadną do gustu zarówno tym najmłodszym jak i starszym widzom.
************************************************************************************************


"Echo"
Dwujęzyczny spektakl autorski dla młodzieży
i dorosłych.


Reżyseria: Lucyna Winkel i Artur Szych
Tłumaczenie na język niemiecki: Michael Kurzwelly
Występują:
Handlarz Dźwięków - Artur Szych
Echo - Lucyna Winkel
Czas trwania spektaklu: ok.60 min.
Premiera - 16.06.2001 (Frankfurt/O)
Premiera poznańska - 04.01.2005
Spektakl realizowany w ramach współpracy
ze Studiem Teatralnym Blum.

Dwujęzyczny spektakl autorski dla młodzieży i dorosłych.
Przedstawienie jest adaptacją sztuki Philippe'a Dorin pt. ”Ramdam czyli gadające lustro”. Występujący w nim Handlarz Dźwięków (Artur Szych) i jego Echo (Lucyna Winkel) mimo woli wikłają się w walkę o wzajemną dominację. Jest to studium braku porozumienia.Spektakl może stanowić podstawę do dyskusji na temat rozwoju współczesnego społeczeństwa, roli jednostki w otaczającej nas komercyjnej rzeczywistości oraz potrzeby i możliwości komunikowania się ludzi między sobą. Przedstawienie grane jest w dwujęzycznej: polsko-niemieckiej wersji językowej.
************************************************************************************************

"Pastorałka"

Tekst, lalki i oprawa plastyczna: Lucyna Winkel-Sobczak
Muzyka: Artur Szych
Występują:
ONA - Lucyna Winkel-Sobczak
ON - Artur Szych
ANIOŁ- Justyna Piechel
Czas trwania spektaklu: ok.40 min.
Premiera 12-12-2004
Spektakl realizowany w ramach współpracy
ze Studiem Teatralnym Blum.

Świąteczne przedstawienie dla wszystkich.
Spotkanie w teatrze – które przeradza się w opowieść o niezwykłych narodzinach wyśpiewaną i wypowiedzianą przez dwójkę aktorów i lalki teatralne, przy akompaniamencie żywej muzyki wykonywanej na wiolonczeli.
Spektakl składa się z dwóch części: "Drogi", w trakcie której widzowie w małych grupkach wprowadzani są przez aktorów w przestrzeń teatralną, oraz z "Opowieści". Historia pełna ciepła, poezji i miłości.
************************************************************************************************


"Nasza Świetlica"
Autor - Artur Szych.

Reżyseria, opracowanie muzyczne - Artur Szych.
Wystepują: Pniewskie Amazonki - Razem Raźniej,
Seniorki Dziennego Domu w Pniewach,
młodzież szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcacego
w Pniewach.


Premiera 24 X 2014

Aula Liceum Ogólnokształcącego
im. Emilii Sczanieckiej w Pniewach.

Spektakl autorski Artura Szycha zrealizowany na zaproszenie Urzędu Gminy w Pniewach, podczas warsztatów teatralnych
z beneficjentami Stowarzyszenia Pniewskich Amazonek "Razem Raźniej" oraz Dziennego Domu Seniora w Pniewach, w ramach programu "Spotkania pokoleń" *ASOS - Aktywność Społeczna Osób Starszych (program rządowy - Priorytet II Aktywność społeczna promująca integrację wewnątrz i międzypokoleniową).


Powrót do treści | Wróć do menu głównego